Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Yeni Web Sayfamız Olan Makalecik.Com‘un Açılışına ilk Makalemiz Olan Makale Nasıl Yazılır Sorusu ile Başlamak istiyorum. Malum Çogu Kullanıcı Makale yazarken nelere Dikkat Edilmeli Bilmiyor. Umarız Bu Yazımız Biraz Açıklayıcı Olucaktır.
  Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

  Makalenin yazarı, yazacağı konu üzerine önceden iyice düşünmeli, karar verdiği konu üzerine önce ayrıntılı bir araştırma yapmalıdır. Konu, sadece bir kaynaktan değil, birçok güvenilir kaynaktan araştırılmalıdır.
  Araştırma sonucu elde edilen bilgilerin hangi sırada yazılacağı, makalenin giriş gelişme bölümlerinin nasıl kurgulanacağı ve sonuçta belirtilecek düşünce kararlaştırılmalıdır.
  Anlatımda olabildiğince sade bir dil ve format tercih edilmelidir.
  Yazarın kişisel deneyimlerine değil, yaptığı araştırma bilgilerine sadık kalması, okuyucunun yazara güveni açısından önemlidir.
  Yazının başında belirtilen düşünceyle çelişecek bir ifadeye yer verilmemelidir.
  Konunun daha rahat kavranabilmesi ve kanıtlanabilmesi açısından yazar, örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme teknikleri kullanılmalıdır.
  Tüm bu hususları yerine getirirken ifadelerin açık ve anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
  Makalenin yazımı tamamlandıktan sonra yazıya ve işlenilen düşünceye en uygun başlık seçilir. Makalenin yer alacağı platform da düşünülerek, bu başlığın okurun ilgisini çekecek şekilde seçilmesi önemlidir.
  İmla kurallarına uygun makaleler, makalelerin kalitesini ve okunma oranlarını artırır. Ayrıca, konunun doğru anlaşılmasını sağlar.
  Makalenin giriş bölümü, ilk olarak okunan bölümdür. Makalenin özeti niteliğindeki giriş bölümleri ile makalenin okunma oranları arasında doğru orantı vardır.
  Makalelerde kelim ve cümle tekrarları yapılmamalıdır. Tekrarlar, okuyucuyu makaleden uzaklaştırır ve anlatım bozukluklarına yol açar.
  Makale yazımı için kullanılan kaynaklar, alt bölümde belirtilmelidir.
  Makalelerde duygusal bir dil kullanılmamalıdır. Aşırı duygusal argümanlar, ”mantıksız” algısı doğurabilir.
  Güvenilmeyen kaynakların verdiği bilgiler kullanılmamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*